Quicklinx: 6604WS00 Mfr#: S25SLOTR
Less than 10 in stock
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
Use an available expansion card slot to install a hot swappable 2.5in hard drive. The S25SLOTR Trayless Hard Drive Rack can be installed into an available (full profile) PCI expansion card slot, providing easy access to a bare 2.5" SATA hard drive or solid state drive (SSD) from the rear panel of a computer case.
Once installed in a PCI slot (and accompanying rear panel bracket), installing a 2.5" SATA HDD is as simple as inserting it into the trayless rack. To remove the hard drive, simply hit the eject button to unlock the access door, allowing the drive to be pulled out of the computer without having to dismount the drive.
This unique design of the mobile rack enables you to use any available full profile expansion slot to mount a removable 2.5in SATA hard drive.
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com 2.5in SATA Removable Hard Drive Bay for PC Expansion Slot - Storage bay adapter - black - S25SLOTR - storage bay adapter
Device Type
Storage bay adapter
Colour
Black
Expansion Bays
1 x hot-swap - 2.5"
Product Material
Aluminium, steel
Dimensions (WxDxH)
14.5 cm x 2.1 cm x 12 cm
Weight
158 g
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Detailed Specification
General
Device Type
Storage bay adapter
Product Material
Aluminium, steel
Colour
Black
Expansion / Connectivity
Bays
1 x hot-swap - 2.5"
Interfaces
1 x SATA 3Gb/s - SATA combo
Connections
1 storage - Serial ATA-300 - 22 pin Serial ATA
Compatible Slots
1 x PCI
Miscellaneous
Cables Included
1 x Serial ATA cable - internal
Compliant Standards
FCC, RoHS
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Dimensions & Weight
Width
14.5 cm
Depth
2.1 cm
Height
12 cm
Weight
158 g
Environmental Parameters
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
55 °C
Humidity Range Operating
0 - 80%