Ubiquiti UniFi Switch US-24-250W Switch - 24 ports - Managed - Rack-Mountable
Review this product
Quicklinx: BQ58WS00 Mfr#: US-24-250W
Discontinued
Description
  • Powerful enterprise switch
  • Advanced port management
  • Convenient PoE+ support
    The UniFi Switch features auto-sensing IEEE 802.3af/at and 24V passive PoE to power multiple devices on the network.
Specifications
Summary
Product Description
Device Type
Switch - 24 ports - Managed
Enclosure Type
Rack-mountable 1U
Subtype
Gigabit Ethernet
Ports
24 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x Gigabit SFP
Power Over Ethernet (PoE)
PoE+
Performance
Remote Management Protocol
HTTP
Compliant Standards
IEEE 802.3af, IEEE 802.3at
Power
AC 120/230 V (50 - 60 Hz)
Dimensions (WxDxH)
48.5 cm x 28.54 cm x 4.37 cm
Weight
4.7 kg
Detailed Specification
General
Device Type
Switch - 24 ports - Managed
Enclosure Type
Rack-mountable 1U
Subtype
Gigabit Ethernet
Ports
Power Over Ethernet (PoE)
PoE+
Performance
Remote Management Protocol
HTTP
Compliant Standards
IEEE 802.3af, IEEE 802.3at
Status Indicators
Port transmission speed, PoE, link/activity
Expansion / Connectivity
Interfaces
24 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 34.2 W , 2 x 1000Base-X SFP , 1 x console RJ-45
Power
Power Device
Internal power supply
Power Provided
250 watt
Voltage Required
AC 120/230 V (50 - 60 Hz)
Miscellaneous
IC, FCC, RoHS, WEEE
Dimensions & Weight
Width
48.5 cm
Depth
28.54 cm
Height
4.37 cm
Weight
4.7 kg
Environmental Parameters
Min Operating Temperature
-5 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
5 - 95% (non-condensing)