Quicklinx: CTW5WS00 Mfr#: DKT30CHPDW
Less than 10 in stock
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
The adapter also features an integrated USB-C cable, which means one less cable to carry with you. The cable's extended length at 348 mm (13.7"), provides you with more placement options, so you can position the adapter exactly where you need it, to work in comfort.
  • Create a Powerful Workstation
    The versatile USB-C adapter lets you create a dual-monitor workstation virtually anywhere, providing 4K Ultra HD (3840 x 2160p) HDMI output with 30 Hz refresh rate and audio, two USB 3.0 ports, and a Gigabit Ethernet port, with support for USB Power Delivery 2.0. The Gigabit Ethernet port with support for Wake-on-LAN (WOL), jumbo frames, VLAN tagging, and Energy-Efficient Ethernet, delivers a reliable wired network connection, ideal for areas with limited Wi-Fi access. Plus, with two additional USB 3.0 ports (USB Type-A) you can connect productivity devices like your mouse and/or flash drive.
  • Designed for Easy Portability
  • The StarTech.com Advantage for Docking Stations
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com USB-C Multiport Adapter, USB-C Travel Docking Station with 4K HDMI, 60W Power Delivery Pass-Through, GbE, 2pt USB-A 3.0 Hub, Portable Mini USB Type-C Dock for Laptop, White - Portable USB-C Dock (DKT30CHPDW) - docking station - USB-C / Thunderbolt 3 - HDMI - 1GbE - TAA Compliant
Product Type
Docking station
Docking Interface
USB-C / Thunderbolt 3
Video Interfaces
HDMI
Dimensions (WxDxH)
5.1 cm x 9.6 cm x 1.6 cm
Weight
64 g
Colour
White, silver
Networking
Gigabit Ethernet
TAA Compliant
Yes
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Detailed Specification
General
Product Type
Docking station
Width
5.1 cm
Depth
9.6 cm
Height
1.6 cm
Weight
64 g
Enclosure Colour
White, silver
Video
Max Resolution Details
4096 x 2160 - 24 Hz , 3840 x 2160 - 30 Hz
Networking
Data Link Protocol
Gigabit Ethernet
Compliant Standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, USB 1.1, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 Gen 1, Power Delivery 2.0
Expansion / Connectivity
Interfaces
1 x USB-C 3.1 Gen 1 with Power Delivery (60W) - 24 pin USB-C , 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A , 2 x SuperSpeed USB 3.0 - 9 pin USB Type A , 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45
Miscellaneous
Cables Included
1 x USB-C cable - integrated - 25 cm
Features
Wake on LAN, USB powered, full duplex support, DisplayPort Alt Mode, auto MDIX support, 60W power delivery, plastic housing