- Product Description
- StarTech.com USB-C Multiport Adapter, USB-C Travel Docking Station with 4K HDMI, 60W Power Delivery Pass-Through, GbE, 2pt USB-A 3.0 Hub, Portable Mini USB Type-C Dock for Laptop, White - Portable USB-C Dock (DKT30CHPDW) - docking station - USB-C / Thunderbolt 3 - HDMI - 1GbE - TAA Compliant
- Product Type
- Docking station
- Docking Interface
- USB-C / Thunderbolt 3
- Video Interfaces
- HDMI
- Dimensions (WxDxH)
- 5.1 cm x 9.6 cm x 1.6 cm
- Weight
- 64 g
- Colour
- White, silver
- Networking
- Gigabit Ethernet
General
- Product Type
- Docking station
- Width
- 5.1 cm
- Depth
- 9.6 cm
- Height
- 1.6 cm
- Weight
- 64 g
- Enclosure Colour
- White, silver
Video
- Max Resolution Details
- 4096 x 2160 - 24 Hz , 3840 x 2160 - 30 Hz
Networking
- Data Link Protocol
- Gigabit Ethernet
- Compliant Standards
Expansion / Connectivity
- Interfaces
- 1 x USB-C 3.1 Gen 1 with Power Delivery (60W) - 24 pin USB-C , 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A , 2 x SuperSpeed USB 3.0 - 9 pin USB Type A , 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45
Miscellaneous
- Cables Included
- 1 x USB-C cable - integrated - 25 cm
- Features
- Wake on LAN, USB powered, full duplex support, DisplayPort Alt Mode, auto MDIX support, 60W power delivery, plastic housing