Quicklinx: CVXRWS00 Mfr#: DKT30CHD
16 In Stock
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
  • Add a 4K UHD Monitor
    With HDMI output, this USB-C multiport adapter makes it easy to expand your virtual workspace onto an external 4K HDMI monitor. The adapter supports resolutions up to 4096 x 2160p (24Hz) or 3840 x 2160p (30Hz), as well as audio.
  • Reliable Network Access
  • Connect Your USB Devices Easily
  • Bring Productivity with You Wherever You Go
  • The StarTech.com Advantage for Docking Stations
Specifications
Summary
Product Description
Product Type
Docking station
Docking Interface
USB-C / Thunderbolt 3
Video Interfaces
HDMI
Dimensions (WxDxH)
6.2 cm x 6.5 cm x 1.5 cm
Weight
52 g
Colour
Black
Networking
Gigabit Ethernet
TAA Compliant
Yes
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Detailed Specification
General
Product Type
Docking station
Width
6.2 cm
Depth
6.5 cm
Height
1.5 cm
Weight
52 g
Enclosure Colour
Black
Video
Max Resolution Details
4096 x 2160 - 24 Hz , 3840 x 2160 - 30 Hz
Networking
Data Link Protocol
Gigabit Ethernet
Compliant Standards
USB 3.0, USB 3.1 Gen 1
Expansion / Connectivity
Interfaces
1 x USB-C 3.1 Gen 1 - 24 pin USB-C , 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A , 1 x SuperSpeed USB 3.0 - 9 pin USB Type A , 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45