Specifications
Summary
- Product Description
- Product Type
- Docking station
- Docking Interface
- USB-C / Thunderbolt 3
- Video Interfaces
- HDMI
- Dimensions (WxDxH)
- 6.2 cm x 6.5 cm x 1.5 cm
- Weight
- 52 g
- Colour
- Black
- Networking
- Gigabit Ethernet
- TAA Compliant
- Yes
- Manufacturer Warranty
- 3-year warranty
Detailed Specification
General
- Product Type
- Docking station
- Width
- 6.2 cm
- Depth
- 6.5 cm
- Height
- 1.5 cm
- Weight
- 52 g
- Enclosure Colour
- Black
Video
- Max Resolution Details
- 4096 x 2160 - 24 Hz , 3840 x 2160 - 30 Hz
Networking
- Data Link Protocol
- Gigabit Ethernet
- Compliant Standards
- USB 3.0, USB 3.1 Gen 1
Expansion / Connectivity
- Interfaces
- 1 x USB-C 3.1 Gen 1 - 24 pin USB-C , 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A , 1 x SuperSpeed USB 3.0 - 9 pin USB Type A , 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45