Quicklinx: C19XWS00 Mfr#: ARMDUAL30
Accessory Type: Mount
Hurry, only 2 left in stock!
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
In a side-by-side setup, the dual-monitor mount supports two monitors from 12" to 30". It's ideal for numerous uses in the business or home office including graphic design, gaming, photo editing and many others.
In a stacked setup, the dual-monitor mount supports two monitors, from 12" to 24". A vertical setup makes comparison easy in many applications including financial analysis, web design, reviewing spreadsheets and many others. Please note: To support two stacked 24" monitors, the height of each monitor (including the bezel around the display) cannot exceed 14" (35 cm).
  • Versatile adjustments
  • Premium materials
  • Smart cable management
  • Easy installation
  • Wide compatibility
    Designed to accommodate up to 30-inch displays and compatible with VESA mount interfaces of 100 x 100 mm and 75 x 75 mm.
Specifications
Summary
Product Description
Startech Desk Mount Dual Monitor Arm - Full Motion Articulating Arms - Premium Dual Monitor Stand - For up to 30" (19.8lb/9kg) VESA Mount Monitors - Tool-less Assembly - Steel & Aluminum mounting kit - full-motion - for LCD display - black, silver
Product Type
Mounting kit (full-motion)
Mounting Components
Desk mount, grommet clamp
Dimensions (WxDxH)
61.8 cm x 47.6 cm x 45.1 cm
Tilt
105°
Rotation
360°
Swivel
360°
Adjustments
Pan, tilt
Weight
6.3 kg
Recommended Use
LCD display
Recommended Display Size
30"
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm, 75 x 75 mm