In a side-by-side setup, the dual-monitor mount supports two monitors from 12" to 30". It's ideal for numerous uses in the business or home office including graphic design, gaming, photo editing and many others.
In a stacked setup, the dual-monitor mount supports two monitors, from 12" to 24". A vertical setup makes comparison easy in many applications including financial analysis, web design, reviewing spreadsheets and many others. Please note: To support two stacked 24" monitors, the height of each monitor (including the bezel around the display) cannot exceed 14" (35 cm).
Versatile adjustments
Premium materials
Smart cable management
Easy installation
Wide compatibility
Designed to accommodate up to 30-inch displays and compatible with VESA mount interfaces of 100 x 100 mm and 75 x 75 mm.
Specifications
Summary
- Product Description
- Startech Desk Mount Dual Monitor Arm - Full Motion Articulating Arms - Premium Dual Monitor Stand - For up to 30" (19.8lb/9kg) VESA Mount Monitors - Tool-less Assembly - Steel & Aluminum mounting kit - full-motion - for LCD display - black, silver
- Product Type
- Mounting kit (full-motion)
- Mounting Components
- Desk mount, grommet clamp
- Dimensions (WxDxH)
- 61.8 cm x 47.6 cm x 45.1 cm
- Tilt
- 105°
- Rotation
- 360°
- Swivel
- 360°
- Adjustments
- Pan, tilt
- Weight
- 6.3 kg
- Recommended Use
- LCD display
- Recommended Display Size
- 30"
- VESA Mounting Interface
- 100 x 100 mm, 75 x 75 mm