Quicklinx: F2GHWS00 Mfr#: RKCOND17HD
Product Type: Rackmount Console
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
The 1080p KVM console is 17.3" and LED back-lit, for low power consumption. It supports high definition resolutions up to 1920x1080 providing sharper video performance.
  • High-resolution display
  • Versatile connectivity
  • Robust image quality
  • Efficient space usage
  • Long operational lifespan
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com Dual Rail Rackmount KVM Console HD 1080p, Single Port DVI/VGA KVM with 17" LCD Monitor for Server Rack, Fully Featured 1U LCD KVM Drawer with Cables, USB Support, 44230 MTBF - Single Port Console (RKCOND17HD) - KVM console - Full HD (1080p) - 17.3"
Device Type
KVM console - 17.3"
KVM Switch
USB - 1 ports
Features
Keyboard, touchpad
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz
Pixel Pitch
0.199 mm
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
650:1
Colour Support
262,144 colours
Input Connectors
2xDVI-D, 2xVGA
Voltage
AC 120/230 V
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
48 cm x 72.7 cm x 4.4 cm
Height (Rack Units)
1U
Weight
12 kg
Localisation
Australia, Japan, New Zealand, United Kingdom, Europe, North Asia
Compliant Standards
UL, FCC, RoHS
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Detailed Specification
General
Display Type
KVM console / TFT active matrix
Diagonal Size
17.3"
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Pixel Pitch
0.199 mm
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
650:1
Colour Support
262,144 colours
Horizontal Viewing Angle
140
Vertical Viewing Angle
120
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
48 cm x 72.7 cm x 4.4 cm
Height (Rack Units)
1U
Weight
12 kg
Input
Type
Keyboard, touchpad
KVM
Type
KVM switch - 1 ports
Keyboard / Mouse Interface
USB
Max Resolution
1920 x 1080 @ 60 Hz
Connectivity
Interfaces
Miscellaneous
Features
LED indicator
Included Accessories
Firmware upgrade cable, 8 x M5 cage nuts, 8 x M5 screws, 2 x mounting rails
Cables Included
1 x keyboard / mouse / video cable - 1.2 m , 1 x audio cable - 1.8 m
Rack Mounting Kit
Included
MTBF
44230 hour(s)
Compliant Standards
UL, FCC, RoHS
Localisation
Power
Input Voltage
AC 120/230 V
Power Consumption (Typical)
19.4 Watt
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Environmental Parameters
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)