Specifications
Summary
- Product Description
- StarTech.com USB-C Multiport Adapter, USB-C Travel Docking Station with 4K HDMI, 60W Power Delivery Pass-Through, Ethernet (GbE), 2x USB-A 3.0 Hub, Portable Mini USB Type-C Dock for Laptop - Portable USB-C Dock (DKT30CHPD) - adapter - HDMI / USB - TAA Compliant - 9.6 cm
- Cable
- Adapter - HDMI / USB
- TAA Compliant
- Yes
- Max Output Resolution
- 3840 x 2160 - 30 Hz
- Length
- 9.6 cm
- Colour
- Black
- Connectors
- 24 pin USB-C - male (input)
- Connectors (Second End)
- HDMI - female (output) , HD-15 (VGA) - female (output) , RJ-45 - female , USB Type A - female
- Compliant Standards
- USB / USB 2.0 / USB 3.0 / USB 3.1 Gen 1
- Features
- 4K support, USB Power Delivery (60W)
- Manufacturer Warranty
- 3-year warranty
- Designed For
- P/N: ARMPIVOT, ARMPIVOTE, ARMPIVSTND, ARMSLIM, ARMUNONB
Detailed Specification
General
- Cable Type
- Adapter 4K support, USB Power Delivery (60W)
- Interface Supported
- HDMI / USB
- Jacket Material
- Plastic
- Compliant Standards
- Length
- 9.6 cm
- Features
- DisplayPort Alternate Mode support, Auto MDIX
- Colour
- Black
Adapters & Converters
- Max Output Resolution
- 3840 x 2160
- Refresh Rate
- 30 Hz
- OS Required
Connectivity
- Connectors
- 24 pin USB-C - male (input)
- Connectors (Second End)
- 19 pin HDMI Type A - female (output) , 15 pin HD D-Sub (HD-15) - female (output) , RJ-45 - female , 9 pin USB Type A - female