Quicklinx: CFQXWS00 Mfr#: DKT30CHPD
Device Type: Laptop
Type: Docking Stations
Device Screen Size: [N/A]
Colour: Black
Less than 10 in stock
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
Now, you can spend more time working, and less time setting up your workstation.
The adapter's extended-length cable provides you with more desk placement options, which makes it easier to create a comfortable, space-efficient work area. The 34 cm (13 in.) cable lets you place the adapter exactly where you need it. The cable is long enough to reach your laptop or tablet's USB Type-C port, regardless of where the port is located. Now, you can eliminate the frustration of having a host cable that's too short to reach your laptop's port location.
  • Create a Powerful Workstation
    The versatile USB-C adapter lets you create a dual-monitor workstation virtually anywhere, providing 4K Ultra HD (3840 x 2160p) HDMI output with 30 Hz refresh rate and audio, two USB 3.0 ports, and a Gigabit Ethernet port, with support for USB Power Delivery 2.0. The Gigabit Ethernet port with support for Wake-on-LAN (WOL), jumbo frames, VLAN tagging, and Energy-Efficient Ethernet, delivers a reliable wired network connection, ideal for areas with limited Wi-Fi access. Plus, with two additional USB 3.0 ports (USB Type-A) you can connect productivity devices like your mouse and/or flash drive.
  • Designed for Easy Portability
  • The StarTech.com Advantage for Docking Stations
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com USB-C Multiport Adapter, USB-C Travel Docking Station with 4K HDMI, 60W Power Delivery Pass-Through, Ethernet (GbE), 2x USB-A 3.0 Hub, Portable Mini USB Type-C Dock for Laptop - Portable USB-C Dock (DKT30CHPD) - adapter - HDMI / USB - TAA Compliant - 9.6 cm
Cable
Adapter - HDMI / USB
TAA Compliant
Yes
Max Output Resolution
3840 x 2160 - 30 Hz
Length
9.6 cm
Colour
Black
Connectors
24 pin USB-C - male (input)
Connectors (Second End)
HDMI - female (output) , HD-15 (VGA) - female (output) , RJ-45 - female , USB Type A - female
Compliant Standards
USB / USB 2.0 / USB 3.0 / USB 3.1 Gen 1
Features
4K support, USB Power Delivery (60W)
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Designed For
P/N: ARMPIVOT, ARMPIVOTE, ARMPIVSTND, ARMSLIM, ARMUNONB
Detailed Specification
General
Cable Type
Adapter 4K support, USB Power Delivery (60W)
Interface Supported
HDMI / USB
Jacket Material
Plastic
Compliant Standards
Length
9.6 cm
Features
DisplayPort Alternate Mode support, Auto MDIX
Colour
Black
Adapters & Converters
Max Output Resolution
3840 x 2160
Refresh Rate
30 Hz
OS Required
Connectivity
Connectors
24 pin USB-C - male (input)
Connectors (Second End)
19 pin HDMI Type A - female (output) , 15 pin HD D-Sub (HD-15) - female (output) , RJ-45 - female , 9 pin USB Type A - female