Quicklinx: 81T1WS00 Mfr#: 35BAYUSB3S4
  • Windows 8 (32/64 bits)
Discontinued
Description
Using only a single USB connection, this front panel hub adds four easily accessible USB ports to the front of your computer case through a 3.5-inch bay, or through a 5.25-inch bay using the optional Front Bay Bracket Adapter (BRACKETFDBK) accessory. Each of the added ports is compliant with the USB 3.0 standard which supports up to 5 Gbps of bandwidth (10x faster than the USB 2.0 standard) and up to 900mA of power.
The StarTech.com Advantage
Connect up to four USB 3.0/2.0/1.x devices simultaneously, through your computers front 3.5" bay
SuperSpeed USB 3.0 supports up to 5 Gbps of bandwidth and up to 900mA of power per port to support faster and more powerful devices
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Features
Four front accessible USB type-A ports
Fits into any 3.5" computer case front bay
SuperSpeed USB 3.0 compliant, supporting data transfer rates up to 5 Gbps
Backward compatible with USB 2.0 and USB 1.0/1.1 specifications and devices
Provides up to 900mA of power per port
USB Link LED indicator for each port
Applications
Add easier to access USB ports to the front of a computer system instead of the rear
Make use of an internal USB port and unused 3.5" front bay to increase the system's expandability
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com USB 3.0 Front Panel 4 Port Hub - 3.5in or 5.25in Bay - Front Internal 3.5 USB 3 Hub (35BAYUSB3S4) - hub - 4 ports - plug-in module
Device Type
Hub - 4 ports
Enclosure Type
Plug-in module
Subtype
USB
Ports
4 x SuperSpeed USB 3.0
Dimensions (WxDxH)
10 cm x 12 cm x 2.5 cm
Weight
160 g
Colour
Black
System Requirements
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Designed For
Detailed Specification
General
Device Type
Hub - 4 ports
Enclosure Type
Plug-in module
Subtype
USB
Ports
4 x SuperSpeed USB 3.0
Status Indicators
Link/activity
Expansion / Connectivity
Interfaces
4 x USB 3.0 Type A , 1 x 15 pin Serial ATA power , 1 x USB 3.0
Miscellaneous
Colour
Black
Software / System Requirements
OS Required
Dimensions & Weight
Width
10 cm
Depth
12 cm
Height
2.5 cm
Weight
160 g
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Environmental Parameters
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
50 °C
Humidity Range Operating
20 - 80%
Min Storage Temperature
-25 °C
Max Storage Temperature
70 °C
Humidity Range Storage
20 - 80%