Quicklinx: CZYZWS00 Mfr#: STNDMTV70
14 In Stock
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
Create a mobile media center with this TV cart, supporting a 32" to 70" flat-screen TV. This portable TV cart makes it easy to create a mobile media center, providing a convenient and cost-effective way to share A/V equipment between rooms. Engineered with a sleek and sturdy design, the TV cart provides a secure mount for a 32" to 70" TV (with maximum weight of 66 lb./30 kg) and a removable multi-media shelf for placing your computer, media player or keyboard. It also includes a camera shelf for web-conferencing.
With the TV cart's spring-assisted height adjustment, you can raise or lower the display mount with one smooth motion, from a minimum height of 3.6 ft. (1110 mm) to a maximum height of 4.9 ft. (1510 mm) - a lift of up to 15.7 in. (40 cm). The TV mount rotates up to 90°, so you can change the position of your display from landscape to portrait. You can also tilt your TV +5° to -12°, to find the optimal viewing angle.
  • Move Your Media Center from Room to Room
  • Adjust Your Display with Ease
    With the TV cart's spring-assisted height adjustment, you can raise or lower the display mount with one smooth motion, from a minimum height of 3.6 ft. (1110 mm) to a maximum height of 4.9 ft. (1510 mm) - a lift of up to 15.7 in. (40 cm). The TV mount rotates up to 90 degrees, so you can change the position of your display from landscape to portrait. You can also tilt your TV +5 to -12 degrees, to find the optimal viewing angle.
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com Heavy Duty Rolling Portable TV Cart Stand with Wheels - 32 to 75 inch - Adjustable Rotating Mobile Flat Panel Screen Mount (STNDMTV70) cart - for flat panel - black, silver
Product Type
Cart
Dimensions (WxDxH)
82.8 cm x 70 cm x 214 cm
Tilt
-12° to 5°
Lift
40 cm
Rotation
-90° to 90°
Adjustments
Height
Weight
25.1 kg
Recommended Use
Flat panel
Recommended Display Size
32"-70"
VESA Mounting Interface
200 x 200 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm, 300 x 300 mm
Max Load Weight
30 kg
Material
Plastic, aluminium, steel
Colour
Black, silver
Wheels Qty
4
Package Content
Manufacturer Warranty
5-year warranty
Designed For
P/N: HDMIPLATE
Detailed Specification
General
Width
82.8 cm
Depth
70 cm
Height
214 cm
Weight
25.1 kg
Material
Plastic, aluminium, steel
Colour
Black, silver
Package Content
AV Furniture
Type
Cart
Recommended Use
Flat panel
VESA Mounting Interface
Cable Management
Integrated cable management
Recommended Display Size
32"-70"