Quicklinx: GCQGWS00 Mfr#: STNDMTV100
Type: Cart
19 In Stock
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
Mobile TV Cart - Multimedia Device Shelf - For 60" to 100" Displays
This Mobile TV Stand enables you to create a mobile media center, making it easier to move your AV equipment across classrooms, offices, or learning environments. For better stability and safety, the mobile cart was engineered with a large 1.22m x 0.71m base that will let you can mount large displays of 60" to 100" and up to 220lb in weight.
Fully Adaptable to your setup
Storage for your AV devices
Durable construction
STNDMTV100 is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
  • Storage for your AV devices
Specifications
Summary
Product Description
Product Type
Cart
Dimensions (WxDxH)
1.22 m x 71 cm
Adjustable Height
120-170 cm
Tilt
-10° to 5°
Adjustments
Height, tilt
Recommended Use
Flat panel
Recommended Display Size
60"-100"
VESA Mounting Interface
200 x 200 mm, 400 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 800 x 400 mm, 600 x 400 mm, 600 x 200 mm, 300 x 200 mm, 800 x 600 mm, 900 x 600 mm, 300 x 300 mm, 600 x 300 mm, 1000 x 600 mm, 200 x 300 mm, 200 x 400 mm
Max Load Weight
100 kg
Material
Aluminium, steel
Colour
Black, silver
Wheels Qty
4
Package Content
Manufacturer Warranty
5-year warranty
Detailed Specification
General
Width
1.22 m
Depth
71 cm
Adjustable Height
120-170 cm
Material
Aluminium, steel
Colour
Black, silver
Package Content
AV Furniture
Type
Cart
Recommended Use
Flat panel
VESA Mounting Interface
Cable Management
Integrated cable management
Recommended Display Size
60"-100"