Quicklinx: H7VBWS00 Mfr#: TV-WALL-MOUNT-65FS
Accessory Type: Wallmount
Hurry, only 2 left in stock!
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
This VESA TV Wall Mount supports TV displays from 26" to 65" and up to 99.2 lb (45kg). Robust steel and aluminum frame for a long-lasting TV installation. The arm assembly provides smooth motion and retracts towards the wall for low-profile configurations. In addition, the articulating TV wall mount features an array of adjustments for an ideal viewing angle and supports VESA patterns from 200x200 to 400 x400.
  • Versatile TV Mounting
    Securely mount a flat or compatible curved-screen TV or digital signage for visitors, clients, and employees to view. This TV wall mount is ideal for lobbies, boardrooms, and manufacturing facilities. The lateral range of 3.1ft (95.6cm) is ideal for corner mounting, and the jointed arm folds on itself, creating a slim profile from the wall of just 4.1in (10.5cm) for limited-space installations. Mount the articulating TV wall mount to a single wood stud or a concrete wall using the included keyhole-style mounting plate for quick and hassle-free installation. In addition, M4/5/6/8 screws of various lengths, matching washers, and spacers enhance the TV mounting compatibility. Supported VESA mounting patterns: 200x200, 200x300, 200x400, 300x200, 300x300, 400x200, 400x300, and 400x400.
  • Smooth Motion and Tidy Installation
    Customize the viewing experience and comfort with these adjustment capabilities. The TV mount can rotate +90/-90 degrees at the wall mount assembly plate, as well as at both pivot points, while the VESA vertical bracket can be tilted +15/-15 degrees. The arm assembly extends up to 22.1in (56.2cm) from the wall to accommodate different viewing positions, including corner mounting. Built-in cable management and a wall mount cover for an organized and visually appealing installation. This TAA corner TV mount is backed for five years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com Articulating TV Wall Mount, VESA Wall Mount Supports 65 inch/99lb/Flat/Curved TVs, Retractable Low Profile Wall Mount TV Bracket, Adjustable Corner TV Wall Mount, Swivel/Rotation/Tilt (TV-WALL-MOUNT-65FS) mounting kit - articulating - for curved / flat panel - low profile - black, silver - TAA Compliant
Product Type
Mounting kit (articulating) - wall-mountable
Mounting Components
Wall mount, 2 vertical brackets
Integrated Devices
Spirit level
Dimensions (WxDxH)
50 cm x 45 cm x 10.5 cm
Tilt
-15° to 15°
Rotation
-90° to 90°
Swivel
180°
Adjustments
Tilt, swivel, rotation
Weight
7.8 kg
Recommended Use
Curved / flat panel
Recommended Display Size
26"-65"
VESA Mounting Interface
200 x 100 mm, 200 x 200 mm, 200 x 300 mm, 200 x 400 mm, 300 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 300 mm, 400 x 400 mm
Max Load Weight
45 kg
Material
Aluminium, steel
Colour
Black, silver
TAA Compliant
Yes
Package Content
Hex key (6mm), 2 x vertical bracket screws, 8 wall mounting screws, 8 x concrete anchors, 4 x flat washers, 4 x M4 x 12 mm screws, 4 x M4 x 18 mm screws, 4 x M5 x 12 mm screws, 4 x M6 x 12 mm screws, 4 x M6 x 18 mm screws, 4 x M8 x 18 mm screws, 4 x M8x 12 mm screws, mounting template
Manufacturer Warranty
5-year warranty
Detailed Specification
General
Width
50 cm
Depth
45 cm
Height
10.5 cm
Weight
7.8 kg
Material
Aluminium, steel
Colour
Black, silver
Package Content
AV Furniture
Type
Mounting kit
Mounting Components
Design
Articulating
Recommended Use
Curved / flat panel
Placing / Mounting
Wall-mountable
VESA Mounting Interface
Integrated Devices
Spirit level
Cable Management
Integrated cable management
Recommended Display Size
26"-65"