Quicklinx: FY25WS00 Mfr#: CBMZTS10N6
Less than 10 in stock
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
Secure & Bundle Your Cables with a Mountable Tie
These plastic electrical cable wraps feature a built-in mounting hole (5 mm in diameter) enabling you to bundle cables, then mount them to a wall. They are 6.5 in. (165.1 mm) in length securing cable bundles up to 1.57 in. (40 mm) in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design - perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation.
Industrial Strength
Available in Different Lengths
To suite any application, StarTech.com offers a selection of these cable ties in different lengths:
100 Pack - 4 in. (101.6 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N4)
100 Pack - 6 in. (152.4 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N6)
100 Pack - 8 in. (203.2 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N8)
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com 15cm(6") Cable Ties with Mounting Hole, 3mm(1/8") wide, 40mm(1-1/2") Bundle Dia. 18kg(40lb) Tensile Strength, Nylon 66 Self Locking Ties with Screw Hole, UL Listed, 100 Pack - UL94 V-2 Rated - TAA (CBMZTS10N6) - cable tie - TAA Compliant
Product Type
Cable tie
Packaged Quantity
100 (specifications are for single item)
Dimensions (WxDxH)
0.4 cm
Thickness
0.1 cm
Length
17.2 cm
Weight
1 g
Product Material
Nylon 6-6
Colour
White
TAA Compliant
Yes
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Detailed Specification
General
Packaged Quantity
Product Type
Cable tie
Product Material
Nylon 6-6
Width
0.4 cm
Length
17.2 cm
Thickness
0.1 cm
Weight
1 g
Enclosure Colour
White
Miscellaneous
Features
UL 94V-2 Rated, 5 mm mounting hole size, 40 mm bundle diameter, 18 kg min loop tensile strength