Snagless RJ45 clips help protect your network connections
100% copper for outstanding value
24-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper. -
- Product Description
- StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable, 10 Gigabit Snagless RJ45 650MHz 100W PoE Patch Cord, CAT 6 10GbE UTP Network Cable w/Strain Relief, Gray, Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA - Category 6 - 24AWG (N6PATCH100GR) - patch cable - 30.5 m - grey
- Colour
- Grey
- Colour
- Grey
- Compliant Standards
- RoHS, ETL - up to 650 MHz