Quicklinx: CV7RWS00 Mfr#: 65UJ670V
Colours:
Discontinued
Description
65" LG ULTRA HD 4K TV
Key Features
More consistent colour and contrast from any seats
Active HDR expanding your HDR choices
Contrast booster for HDR-like viewing
The science of light control
Upscale the resolution to 4K quality
Surround yourself in rich sound
  • A vibrant and vivid picture from any angle
  • Multi HDR
  • Ultra Luminance
  • Immersive multi-channel sound effect
  • A sleek design with flair
Specifications
Summary
Product Description
LG 65UJ670V 65" LED-backlit LCD TV - 4K
Product Type
LED-backlit LCD TV - Smart TV
Diagonal Class
65"
Platform
webOS
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
HDR Technology
Active HDR
Frame Rate & Enhancement Technology
TruMotion 100Hz, 50 Hz Refresh Rate
Video Interface
Component, composite, HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Connectivity
Wi-Fi, LAN
Technology
IPS
LCD Backlight Technology
Edge-lit LED
Image Aspect Ratio
16:9
Digital TV Tuner
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Picture Enhancements
Resolution Upscaler, Color Master Engine
Speaker System
2 speakers
Sound Effects
ULTRA Surround
USB
2 ports
Included Accessories
Remote control, batteries
Voltage
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Energy Class
Class A+
Power Consumption (On mode)
104 W
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Energy Consumption per Year
144 kWh
Dimensions (WxDxH) - without stand
145.6 cm x 6.5 cm x 84.1 cm
Weight
26 kg
Detailed Specification
General
Product Type
LED-backlit LCD TV - Smart TV
Energy Class
Class A+
Power Consumption (On mode)
104 W
Energy Consumption per Year
144 kWh
Diagonal Class
65"
Platform
webOS
Operating System
webOS 3.5
HDR Capable
Yes
HDR Technology
Active HDR
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
Component, composite, HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Smart Picture Mode
Picture Enhancements
Dimensions
Without stand
Width
145.6 cm
Depth
6.5 cm
Height
84.1 cm
Weight
26 kg
Display
LCD Display Technology
IPS
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
Edge-lit LED
Features
Natural Voice Recognition, Ultra Luminance
Stands & Mounts
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
300 x 300 mm