HPE HP AP-AC-12V30B 12V 30W Power Adapter
Review this product
Quicklinx: CTHLWS00 Mfr#: JX990A
Discontinued
Description
Power adapter - 30 Watt - for AP 314, 315
  • Efficient power supply
    The HPE Aruba power adapter ensures your devices stay powered with a steady supply of 30 W, making it an ideal solution for maintaining productivity without interruptions.
  • Designed for compatibility
  • Convenient design
    Featuring a 90° angled power DC jack of 5.5 mm (ID: 2.1 mm), the adapter offers a more manageable cable direction, reducing strain and promoting a tidier workspace.
Specifications
Summary
Product Description
HPE Aruba - power adapter - 30 watt
Device Type
Power adapter - external
Output Voltage
12 V
Power Capacity
30 watt
Designed For
Detailed Specification
General
Device Type
Power adapter - external
Power Device
Output Voltage
12 V