Quicklinx: HSGSWS00 Mfr#: UM3406HA-QL020W
Screen Size: 14in
Processor Model: 8840HS
Operating System: Windows 11 Home
Hard Drive Capacity: 1TB
Graphics: AMD Radeon 780M
  • IEEE 802.11n
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
  • Immersive visuals
  • Exceptional audio
  • Powerful performance
    Powered by an AMD Ryzen 7 8840HS processor with a clock speed of 3.3 GHz and a max turbo speed of 5.1 GHz, alongside 16 GB of LPDDR5X RAM and a 1 TB NVMe SSD, the ASUS ZenBook 14 OLED delivers swift and efficient performance for all your computing needs. Whether it's for professional workloads or entertainment, this notebook ensures a seamless and responsive experience.
  • Robust connectivity
  • Durable and secure
Specifications
Summary
Product Description
ASUS ZenBook 14 OLED UM3406HA-QL020W - 14" - AMD Ryzen 7 - 8840HS - 16 GB RAM - 1 TB SSD
Product Type
Notebook - 180-degree hinge design
Operating System
Win 11 Home
Processor
AMD Ryzen 7 8840HS / 3.3 GHz, up to 5.1 GHz / 24 MB Cache
Neural Processor Unit (NPU)
AMD Ryzen AI - up to 16 TOPS
Memory
16 GB LPDDR5X SDRAM (provided memory is soldered)
Storage
1 TB SSD - NVMe
Display
14" OLED touchscreen 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz
Graphics
AMD Radeon 780M
Input Device
NumberPad
Keyboard Backlight
Yes
Integrated Webcam
Yes
Networking
802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3
Battery
4-cell
Security
Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution
Colour
Jade black
Dimensions (WxDxH)
31.24 cm x 22.01 cm x 1.49 cm
Weight
1.28 kg
Repairability Index
8.2 (out of 10)
Detailed Specification
General
Product Type
Operating System
Windows 11 Home
Processor / Chipset
CPU
AMD Ryzen 7 8840HS / 3.3 GHz
Max Turbo Speed
5.1 GHz
Number of Cores
8-core
Cache
24 MB
Neural Processor Unit (NPU)
AMD Ryzen AI
NPU Performance Up To (TOPS)
16 TOPS
Total Processor Performance Up To (TOPS)
39 TOPS
Memory
RAM
16 GB (provided memory is soldered)
Technology
LPDDR5X SDRAM
Storage
Main Storage
1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe)
Display
Type
14" OLED
Touchscreen
Resolution
1920 x 1200 (WUXGA)
V-Sync Rate at Max Res.
60 Hz
Widescreen
Image Aspect Ratio
16:10
Image Brightness
500 cd/m²
Colour Support
1.07 billion colours
Colour Gamut
100% DCI-P3
Features
Glossy, 87% screen-to-body ratio, Less Blue Light technology
Audio & Video
Graphics Processor
AMD Radeon 780M
Camera
Yes - Full HD
Camera Features
Privacy shutter, IR camera, Windows Hello
Sound
Harman/kardon stereo speakers, array microphone
Compliant Standards
Dolby Atmos
Audio Features
Output: Smart Amplification technology, Asus Audio Booster; Input: AI noise cancelling
Input
Type
Keyboard, NumberPad
Keyboard Backlight
Features
Chiclet keyboard, 1.4mm travel distance
Communications
Wireless
Dual stream (2x2)
Battery
Technology
4-cell Lithium Ion
Capacity
75 Wh
AC Adapter
Input
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Output
65 watt, 20 V, 3.25 A
Connections & Expansion
Interfaces Details
Software
Software Included
McAfee (30 days trial), MyASUS, ScreenXpert, Adobe Creative Cloud (1 month membership), GlideX
Miscellaneous
Colour
Jade black
Security
MIL-STD-810H tested
Included Accessories
USB-C power adapter
Compliant Standards
SGS Eye Care Display Certification
Dimensions & Weight
Dimensions (WxDxH)
31.24 cm x 22.01 cm x 1.49 cm
Weight
1.28 kg
Sustainability Information
Repairability Index
8.2 (out of 10)
Find similar
Screen Size: 14in