Quicklinx: GCRJWS00 Mfr#: E3SUPS30K3IB
Power Rating: 30kW
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
  • Efficient Power Management
    With a power capacity of 30,000 VA and operating voltage of 400 V, this UPS effectively manages and distributes power to connected devices, ensuring stability and reliability.
  • Environmental Resilience
  • User-Friendly Interface
  • Robust Compliance Standards
  • Reliable Operation
    The UPS operates within an input voltage range of 304 - 477 V, providing consistent performance across a variety of electrical conditions.
Specifications
Summary
Product Description
Schneider Electric Easy UPS 3S E3SUPS30K3IB - UPS - 30 kW - 30000 VA
Device Type
UPS - external
Weight
584 kg
Input Wiring
3-phase
Input Voltage
AC 400 V
Output Voltage
AC 400 V ± 3%
Power Capacity
30 kW / 30000 VA
Battery
No battery
Included Accessories
Dust filter
Colour
White
Dimensions (WxDxH)
50 cm x 96.9 cm x 140 cm
Manufacturer Warranty
1-year warranty
Detailed Specification
General
Device Type
UPS - external
Colour
White
Power Device
Input Voltage
AC 400 V
Input Voltage Range
AC 304 - 477 V
Frequency Provided
50/60 Hz
Input Wiring
3-phase
Frequency Required
45 - 65 Hz
Output Voltage
AC 400 V ± 3% - 50/60 Hz
Power Capacity
30 kW / 30000 VA
Power Factor (PF)
0.99
Battery
Type
No battery
Miscellaneous
Included Accessories
Dust filter
Features
LCD display, LED indicators
Compliant Standards
IEC 62040-3, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, WEEE, IP20, EAC, RCM, ISTA 2B, IEC 62040-4
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 1 year - on-site
Environmental Parameters
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
0 - 95% (non-condensing)
Sound Emission
60 dBA
Dimensions & Weight
Width
50 cm
Depth
96.9 cm
Height
140 cm
Weight
584 kg
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Width
68.3 cm
Shipping Depth
111.4 cm
Shipping Height
164 cm
Shipping Weight
638 kg
Find similar
Power Rating: 30kW