Quicklinx: GCRHWS00 Mfr#: E3SUPS20K3IB
Power Rating: 20kW
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
  • Easy loop test
    Verifies UPS performance before you connect your load, without the need for a load bank.
  • Easy to install fast
    Quickly roll the compact and lightweight UPS into position.
  • Front-access servicing
    Simplifies installation and UPS maintenance while minimizing space requirements.
  • Intuitive user interface
    The intuitive graphical user interface allows for easy system configuration.
  • ECO mode
Specifications
Summary
Product Description
Schneider Electric Easy UPS 3S E3SUPS20K3IB - UPS - 20 kW - 20000 VA
Device Type
UPS - external
Weight
122 kg
Input Wiring
3-phase
Input Voltage
AC 400 V
Output Voltage
AC 400 V ± 3%
Power Capacity
20 kW / 20000 VA
Battery
No battery
Included Accessories
Dust filter
Colour
White
Dimensions (WxDxH)
38 cm x 92.8 cm x 140 cm
Manufacturer Warranty
1-year warranty
Detailed Specification
General
Device Type
UPS - external
Colour
White
Power Device
Input Voltage
AC 400 V
Input Voltage Range
AC 304 - 477 V
Frequency Provided
50/60 Hz
Input Wiring
3-phase
Frequency Required
45 - 65 Hz
Output Voltage
AC 400 V ± 3% - 50/60 Hz
Power Capacity
20 kW / 20000 VA
Power Factor (PF)
0.99
Battery
Type
No battery
Miscellaneous
Included Accessories
Dust filter
Features
LCD display, LED indicators
Compliant Standards
IEC 62040-3, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, WEEE, IP20, EAC, RCM, ISTA 2B, IEC 62040-4
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 1 year - on-site
Environmental Parameters
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
0 - 95% (non-condensing)
Sound Emission
60 dBA
Dimensions & Weight
Width
38 cm
Depth
92.8 cm
Height
140 cm
Weight
122 kg
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Width
56.3 cm
Shipping Depth
101.4 cm
Shipping Height
164 cm
Shipping Weight
158 kg
Find similar
Power Rating: 20kW