AOC C24G2AE/BK - LED 24"  1920 x 1080 Full HD (1080p)
Review this product
Quicklinx: GMS2WS00 Mfr#: C24G2AE/BK
Diagonal Size: 23.6in
Max Resolution: 1920 x 1080
Response Time: 1ms
Speakers: Speaker(s)
Interfaces: VGA (HD-15), DisplayPort, HDMI
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
This 165 Hz display impresses with its lightning-fast 1 ms response time and VA panel, generating extraordinarily powerful colours. The FreeSync Premium support guarantees perfect synchronisation between monitor and GPU.
  • Minimal bezel distraction for the ultimate battle station
  • 165Hz Refresh Rate
    A 165Hz refresh rate, well over twice the industry standard of 60Hz, makes games run smooth as silk. Realize the potential in your graphics card. Forget screen tearing and forget motion blur. Feel your reflexes become one with the action. Never look back.
  • Freesync Premium
    Enjoy the best quality visuals even in fast paced games. The AMD FreeSync Premium Technology ensures that the GPU's and monitor's refresh rates are synchronised, which provides a fluid, tear free gaming experience at highest performance. The AMD FreeSync Premium features a refresh rate of minimum 120Hz, decreasing blur and sharpening the picture for a more life-like experience. The LFC feature eliminates the risk of stutter in case the frame rate drops below the refresh rate.
  • 1500R Curved
  • Speakers
  • Low Input Lag
  • 6 Games Mode
  • AOC Game Color and Shadow control
  • AOC G-menu
  • Good for Console Gaming
    Many of our top-notch monitors are not only designed to work with PC towers but are also compatible with consoles. You can easily plug them into your Xbox or PlayStation and enjoy the great image quality. The monitors support up to 120Hz, so even the newest generation models run on the highest settings.
Specifications
Summary
Product Description
AOC Gaming C24G2AE/BK - LED monitor - curved - Full HD (1080p) - 23.6"
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 23.6"
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/393440
Energy Class
Class E
Power Consumption (On mode)
17.9 W
Curved Screen
Yes
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync Premium
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 165 Hz
Pixel Pitch
0.27156 mm
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1 / 80000000:1 (dynamic)
Response Time
1 ms (MPRT)
Gaming
Yes
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
120% sRGB, 89% Adobe RGB
Input Connectors
2xHDMI, 2xDisplayPort, VGA
Display Position Adjustments
Pivot (rotation), tilt
Screen Coating
3H Hard Coating
Voltage
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH) - with stand
53.61 cm x 22.74 cm x 37.53 cm
Weight
3.84 kg
Environmental Standards
ENERGY STAR Qualified
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Detailed Specification
General
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Diagonal Size
23.6"
Curved Screen
Yes (1500R)
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync Premium
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Pixel Pitch
0.27156 mm
Pixel Per Inch
93
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1 / 80000000:1 (dynamic)
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
120% sRGB, 89% Adobe RGB
Response Time
1 ms (MPRT)
Gaming
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
3H Hard Coating
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Multilingual
Features
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH)
53.61 cm x 22.74 cm x 37.53 cm - with stand
Weight
3.84 kg
Audio
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
2 watt
Connectivity
Interfaces
2 x HDMI , 2 x DisplayPort 1.2 , VGA , Audio line-in , Headphones
Mechanical
Display Position Adjustments
Pivot (rotation), tilt
Tilt Angle
-4/+21.5
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Miscellaneous
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Cables Included
1 x HDMI cable - 1.8 m ¦ 1 x DisplayPort cable - 1.8 m
Security Slot Type
Kensington security slot
Power
Input Voltage
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Power Consumption (On mode)
17.9 W
Power Consumption SDR (On mode)
17 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
17 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
27 watt
Power Consumption Stand by
0.3 watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 watt
Dimensions & Weight
Dimensions & Weight Details
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Width
73 cm
Shipping Depth
16 cm
Shipping Height
48 cm
Shipping Weight
6.11 kg
Sustainability Information
ENERGY STAR Certified
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Find similar
Diagonal Size: 23.6in