Quicklinx: HTN7WS00 Mfr#: U32G3X/BK
Diagonal Size: 32in
Max Resolution: 3840 x 2160
Response Time: 1ms
Speakers: Speaker(s)
Interfaces: DisplayPort, HDMI
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
The G-Sync compatible U32G3X/BK boasts a remarkable 31.5-inch display, showcasing stunning 4K UHD resolution at 3840x2160 for an unrivaled level of visual clarity. With an ultra-responsive 1ms GtG response time and a high 144Hz refresh rate, this monitor redefines your gameplay. Immerse yourself in the heat of battle or explore vast virtual worlds with unmatched precision and smoothness.
  • Picture by Picture (PbP)
  • Display Port
  • HDMI 2.1
  • Flicker Free
  • Low Blue Light
  • Speakers
  • Kensington Lock
  • Dial point for more accurate and precise aiming
  • Height adjustable Stand
  • Pivot function
  • UHD (4K) Resolution
  • IPS Panel
  • Adaptive sync
  • 144Hz Refresh Rate
    Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 144Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.
Specifications
Summary
Product Description
AOC Gaming U32G3X/BK - LED monitor - 32" - HDR
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 32"
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1711583
Energy Class
Class F
Power Consumption (On mode)
32 W
Adaptive-Sync Technology
NVIDIA G-SYNC Compatible, AMD FreeSync Premium
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
4K UHD (2160p) 3840 x 2160 at 144 Hz
Contrast Ratio
1000:1 / 80000000:1 (dynamic)
Response Time
1 ms (grey-to-grey), 1 ms (MPRT)
Gaming
Yes
Colour Support
1.07 billion colours (8-bit + FRC)
Colour Gamut
122% sRGB (CIE 1931), 95% DCI-P3 (CIE 1976)
Input Connectors
2xHDMI, 2xDisplayPort
Display Position Adjustments
Height, swivel, tilt
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH) - with stand
71.53 cm x 25.88 cm x 58.71 cm
Weight
7.79 kg
Localisation
Europe
Compliant Standards
WEEE
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Detailed Specification
General
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Diagonal Size
32"
Viewable Size
31.5"
Adaptive-Sync Technology
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Pixel Per Inch
139
Contrast Ratio
1000:1 / 80000000:1 (dynamic)
Colour Support
Colour Gamut
Response Time
Vertical Refresh Rate
48 - 144 Hz
Gaming
Yes
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Features
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH)
71.53 cm x 25.88 cm x 58.71 cm - with stand
Weight
7.79 kg
Audio
Type
Speakers
Connectivity
Interfaces
2 x HDMI , 2 x DisplayPort 1.4 , Headphones
Mechanical
Display Position Adjustments
Height, swivel, tilt
Tilt Angle
-3.5/+21.5
Swivel Angle
60
Height Adjustment
130 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Miscellaneous
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Cables Included
DisplayPort cable - 1.8 m , HDMI cable - 1.8 m
Compliant Standards
WEEE
Localisation
Europe
Security Slot Type
Kensington security slot
Power
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption (On mode)
32 W
Power Consumption SDR (On mode)
32 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
65 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
40 watt
Power Consumption Stand by
0.5 watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 watt
Dimensions & Weight
Dimensions & Weight Details
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Width
90.5 cm
Shipping Depth
20.4 cm
Shipping Height
52.8 cm
Shipping Weight
10.89 kg
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Find similar
Diagonal Size: 32in