Quicklinx: HTN1WS00 Mfr#: U27G3X/BK
Diagonal Size: 27in
Max Resolution: 3840 x 2160
Response Time: 1ms
Speakers: None
Interfaces: DisplayPort, HDMI
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
The U27G3X/BK is an absolute powerhouse that delivers stunning 4K UHD resolution at 3840x2160, ensuring every detail comes to life with incredible clarity. Combining a lightning-fast up to 1ms GtG response time and a high 160Hz refresh rate, this monitor guarantees seamless motion and reduced ghosting, providing you with the competitive edge you need for gaming. With HDMI support, the U27G3X/BK offers versatile connectivity options for your gaming devices, making it a comprehensive choice for immersive and responsive gameplay.
  • Adaptive sync
  • 160Hz Refresh Rate
    Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 160Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.
  • Antiglare Coating tittle - en
    Antiglare Coating des -en
  • Picture by Picture (PbP)
  • Display Port
  • HDMI 2.1
  • Flicker Free
  • Low Blue Light
  • Dial point for more accurate and precise aiming
  • Height adjustable Stand
  • Pivot function
  • UHD (4K) Resolution
  • IPS Panel
  • Vesa Certified DisplayHDR 400
Specifications
Summary
Product Description
AOC Gaming U27G3X - LED monitor - 4K - 27" - HDR
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 27"
Energy Class
Class F
Adaptive-Sync Technology
NVIDIA G-SYNC Compatible
Panel Type
Fast IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
4K 3840 x 2160 (DisplayPort: 160 Hz, HDMI: 144 Hz)
Contrast Ratio
1000:1 / 80000000:1 (dynamic)
HDR Capable
DisplayHDR 400
Response Time
1 ms (grey-to-grey), 1 ms (MPRT)
Gaming
Yes
Colour Support
1.07 billion colours (8-bit + FRC)
Colour Gamut
96% DCI-P3 (CIE 1976), 94% Adobe RGB (CIE 1976), 127% sRGB (CIE 1931)
Input Connectors
2xHDMI, 2xDisplayPort
Display Position Adjustments
Height, pivot (rotation), swivel, tilt
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH) - with stand
61.39 cm x 25.88 cm x 54.46 cm
Weight
5.23 kg
Localisation
Europe
Compliant Standards
WEEE
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Detailed Specification
General
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Class
Class F
Diagonal Size
27"
Adaptive-Sync Technology
NVIDIA G-SYNC Compatible
Panel Type
Fast IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Pixel Per Inch
163
Contrast Ratio
1000:1 / 80000000:1 (dynamic)
HDR Certification
DisplayHDR 400
Colour Support
Colour Gamut
Response Time
Gaming
Yes
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Features
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH)
61.39 cm x 25.88 cm x 54.46 cm - with stand
Weight
5.23 kg
Connectivity
Interfaces
2 x HDMI , 2 x DisplayPort 1.4 , Headphones
Mechanical
Display Position Adjustments
Tilt Angle
-3.5/+21.5
Swivel Angle
60
Rotation Angle
180
Height Adjustment
130 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Miscellaneous
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Cables Included
DisplayPort cable - 1.8 m , HDMI cable - 1.8 m
Compliant Standards
WEEE
Localisation
Europe
Security Slot Type
Kensington security slot
Power
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption (Typical)
32 watt
Power Consumption Stand by
0.5 watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 watt
Dimensions & Weight
Dimensions & Weight Details
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Width
80.5 cm
Shipping Depth
16.2 cm
Shipping Height
48.5 cm
Shipping Weight
7.42 kg
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Find similar
Diagonal Size: 27in