Acer Chromebook SPIN 512 R856TN- Intel® N-64GB-4GB-12"-ChromeOS
Review this product
Screen Size: 12in
Processor Model: N100
Operating System: Google Chrome OS
Hard Drive Capacity: 64GB
Graphics: Intel UHD Graphics
  • IEEE 802.11n
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
  • Enhanced durability
  • Versatile design
  • Seamless connectivity
  • Immersive visual experience
  • Robust performance
    Powered by an Intel N-series quad-core processor with a max turbo speed of 3.4 GHz and LPDDR5 SDRAM, the Acer Chromebook Spin 512 handles multitasking and demanding applications with ease.
Specifications
Summary
Product Description
Acer Chromebook Spin 512 R856TN-TCO - 12" - Intel N-series - N100 - 4 GB RAM - 64 GB eMMC - UK
Product Type
Chromebook - 2-in-1 - flip design
Operating System
Chrome OS
Processor
Intel N-series N100 up to 3.4 GHz / 6 MB Cache
Memory
4 GB LPDDR5
Storage
64 GB eMMC
Display
12" touchscreen 1366 x 912 / HD+ @ 60 Hz
Graphics
Intel UHD Graphics
Input Device
Digitizer, digital pen
Keyboard
UK
Integrated Webcam
Yes
Networking
Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E)
Colour
Shale black
Dimensions (WxDxH)
29.6 cm x 22.95 cm x 2.11 cm
Weight
1.5 kg
Localisation
Region: United Kingdom
Environmental Standards
TCO Certified Notebooks 9, TCO Certified, generation 10, for notebooks
Carbon Footprint
231 kg carbon emissions
Specific Absorption Rate (SAR)
0.848 W/kg (head) , 0.848 W/kg (body) , 1.818 W/kg (limb)
Manufacturer Warranty
Limited warranty - 1 year - carry-in ¦ International travellers warranty - 1 year
Detailed Specification
General
Product Type
Chromebook - Yes - flip design
Operating System
Google Chrome OS
Processor / Chipset
CPU
Intel N-series N100
Max Turbo Speed
3.4 GHz
Number of Cores
Quad-Core
Cache
L3 - 6 MB
Memory
RAM
4 GB
Technology
LPDDR5 SDRAM
Storage
Main Storage
64 GB eMMC - Kingston
Display
Type
12" - IPS
Touchscreen
Yes (multi-touch)
Resolution
1366 x 912 (HD+)
V-Sync Rate at Max Res.
60 Hz
Widescreen
Yes
Image Aspect Ratio
3:2
Image Brightness
190 cd/m²
Colour Gamut
50% NTSC
Features
Glare, Corning Gorilla glass 3, 25 ms response rate, antimicrobial coating
Audio & Video
Graphics Processor
Intel UHD Graphics
Camera
Yes - HD (front)
Resolution
8 Megapixel (rear)
Camera Features
Privacy shutter, 75 degrees, World Facing Camera, Temporal Noise Reduction
Sound
Stereo speakers, two microphones
Input
Type
Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen
Keyboard Layout
UK
Features
Communications
Wireless
Wireless Controller
Intel Wi-Fi 6E AX 211 - M.2 1216
Dual stream (2x2)
Battery
Capacity
50 Wh
AC Adapter
Output
65 watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V
Connections & Expansion
Interfaces Details
Memory Card Reader
Yes (microSD)
Miscellaneous
Colour
Shale black
Surface Finish
Texture
Theft/Intrusion Protection
Security lock slot (cable lock sold separately)
Security Slot Type
Kensington security slot
Included Accessories
USB-C power adapter, USI stylus
Compliant Standards
MIL-STD-810H, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution)
Specific Absorption Rate (SAR)
Localization
Region: United Kingdom
Dimensions & Weight
Dimensions (WxDxH)
29.6 cm x 22.95 cm x 2.11 cm
Weight
1.5 kg
Sustainability Information
TCO Certified
Carbon Footprint
231 kg carbon emissions
Manufacturer Warranty
Service & Support
Find similar
Screen Size: 12in