Quicklinx: 9657WS00 Mfr#: 25SAT35HDD
Type: Adapter
Less than 10 in stock
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
Turn a 2.5" SATA HDD/SSD into a 3.5" SATA Drive. The 25SAT35HDD 2.5" to 3.5" hard drive adapter enclosure turns a 2.5" SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5" drive.
The adapter enclosure lets you substitute a 3.5" hard drive for a 2.5" SSD/HDD in any application that would typically require a 3.5" drive, such as desktop chassis, backplane, or docking station. The enclosure has the same dimensions as a standard 3.5" hard drive, including mounting points, and SATA connector locations.
With support for drives up to 12.5mm in height, and high-capacity SATA I/II/III drives (tested up to 1TB) this HDD adapter ensures compatibility with virtually any 2.5" SATA hard drive or solid state drive.
  • Seamless compatibility
    Designed to bridge the gap between 2.5" and 3.5" drive sizes, the StarTech.com SATA HDD/SSD Adapter Enclosure ensures seamless compatibility with both PC and Mac systems. This flexibility makes it an ideal solution for diverse computing environments.
  • High-speed performance
  • Durable construction
  • Optimized for enhanced reliability
    The adapter enclosure is tested with up to 1TB 7200 RPM 2.5" hard drives, demonstrating its capability to handle high-performance drives reliably for extended periods.
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com 2.5" to 3.5" SATA HDD/SSD Adapter Enclosure - External Hard Drive Converter with HDD/SSD Height up to 12.5mm (25SAT35HDD) - storage enclosure - SATA 6Gb/s - SATA 6Gb/s
Device Type
Storage enclosure - internal
Bus Type
SATA 6Gb/s
Expansion Bays
1 x internal - 2.5" x 1/8H
Compatible Bay
1 3.5" x 1/3H
Hard Drive Form Factor Compatibility
2.5"
Supported Interface
SATA-600
Drive Connector
22 pin Serial ATA
Bay Connector
22 pin Serial ATA
Interface
SATA 6Gb/s
Data Transfer Rate
6 Gbit/s
Supported Devices
Hard drive, solid state drive
Product Material
Plastic, aluminium
Dimensions (WxDxH)
10.2 cm x 14.6 cm x 3.6 cm
Weight
260 g
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Designed For
P/N: S352BU33HR
Detailed Specification
General
Device Type
Storage enclosure - internal
2.5"
Host Bus
Product Material
Plastic, aluminium
Supported Interface
SATA-600
Storage Controller
Interface
Data Transfer Rate
6 Gbit/s
Supported Devices
Hard drive, solid state drive
Expansion / Connectivity
Bays
1 x internal - 2.5" x 1/8H
Interfaces
1 x SATA 6Gb/s
Connections
1 - 22 pin Serial ATA
Compatible Bay
1 x internal 3.5" x 1/3H
Miscellaneous
Cables Included
1 x Serial ATA cable
Features
Tested with up to 1TB 7200 RPM 2.5" hard drives
Compliant Standards
FCC, RoHS
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Dimensions & Weight
Width
10.2 cm
Depth
14.6 cm
Height
3.6 cm
Weight
260 g
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Width
11.5 cm
Shipping Depth
16.3 cm
Shipping Height
3.8 cm
Shipping Weight
Environmental Parameters
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
55 °C
Humidity Range Operating
5 - 85%