Quicklinx: 7B63WS00 Mfr#: N6PATCH100BK
Length: 30.5m
Colour: Black
Hurry, only 2 left in stock!
Qty
Standard delivery Delivered within 3 working days
Description
  • Snagless RJ45 clips help protect your network connections
  • 100% copper for outstanding value
  • 24-gauge wire for high-performance network connection
    Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.
  • 50-micron gold connectors provide peak conductivity
Specifications
Summary
Product Description
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable, 10 Gigabit Snagless RJ45 650MHz 100W PoE Patch Cord, CAT 6 10GbE UTP Network Cable w/Strain Relief, Black, Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA - Category 6 - 24AWG (N6PATCH100BK) - patch cable - 30.5 m - black
Type
Patch cable - CAT 6
Technology
Unshielded twisted pair (UTP)
Wiring Scheme
T568B
Features
Snagless
Length
30.5 m
Connector
RJ-45 - male
Connector (Second End)
RJ-45 - male
Colour
Black
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Designed For
P/N: IES101002SFP
Detailed Specification
General
Network Cable Type
Patch cable - CAT 6
Technology
Unshielded twisted pair (UTP)
Wiring Scheme
T568B
Jacket Material
PVC
American Wire Gauge (AWG)
24
Features
Snagless
Length
30.5 m
Colour
Black
Connectivity
Connector
Connector (Second End)
Miscellaneous
Compliant Standards
RoHS, ETL - up to 650 MHz