HP Chromebook 11" 11A-NB0000NA Celeron N3350 4GB 32GB Grey
Review this product
  • Celeron
  • IEEE 802.11n
Description
Built for everything you do, this small and light HP Chromebook with an Intel processor and vibrant 29.5 cm (11.6") diagonal HD display is perfectly portable with the power to last all day. Amazing, isn't it?
  • Chrome
  • Dual-core Intel Celeron processor
  • High-definition display
  • Anti-glare panel
  • SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate and Power Delivery
  • 32 GB eMMC storage
Specifications
Summary
Product Description
HP Chromebook 11a-nb0000na - 11.6" - Intel Celeron - N3350 - 4 GB RAM - 32 GB eMMC - UK
Product Type
Chromebook
Operating System
Chrome OS - English
Processor
Intel Celeron N3350 / 1.1 GHz, up to 2.4 GHz / 2 MB Cache
Memory
4 GB LPDDR4
Storage
32 GB eMMC
Display
11.6" 1366 x 768 / HD
Graphics
Intel HD Graphics 500
Input Device
Imagepad
Keyboard
UK
Integrated Webcam
Yes
Networking
802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
Battery
2-cell - up to 13 hours
Security
Google Security Chip H1
Colour
Ash grey, textured finish
Dimensions (WxDxH)
30.6 cm x 20.8 cm x 1.8 cm
Weight
1.36 kg
Localisation
Language: English / region: United Kingdom
Environmental Standards
ENERGY STAR Qualified EPEAT Silver
Manufacturer Warranty
Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return
Detailed Specification
General
Product Type
Chromebook
Operating System
Google Chrome OS - English
Processor / Chipset
CPU
Intel Celeron N3350 / 1.1 GHz
Max Turbo Speed
2.4 GHz
Number of Cores
Dual-Core
Cache
L2 - 2 MB
64-bit Computing
Yes
Memory
RAM
4 GB
Technology
LPDDR4 SDRAM
Speed
2400 MHz
Rated Speed
2400 MHz
Storage
Main Storage
32 GB eMMC
Display
Type
11.6"
Resolution
1366 x 768 (HD)
Widescreen
Image Brightness
220 cd/m²
Colour Gamut
45% NTSC