Dell Latitude 5330 Intel Core i5 1235U13.5" 8GB 256GB Windows 10 Pro Grey
Review this product
Quicklinx: GZZ6WS00 Mfr#: CXJ55
  • Core i5
  • IEEE 802.11n
Description
Latitude 5330|i5-1235U, vPro|8GB|256GB SSD|13.3" FHD|Cam & Mic|Intel Iris Xe|ThBlt & FgrPr & SmtCd|4 Cell|65W Type-C|WLAN|Backlit Kb|W10Pro+W11Pro Licence|1Y Basic Onsite.
  • ExpressConnect
  • 4G and Wi-Fi 6E connections
  • Work remote for longer
    Long battery life with ExpressCharge that provides charge quickly.
  • Intelligent privacy
  • Enhanced camera
  • ExpressSign-In
    A camera-based proximity sensor wakes your system on approach and locks when you walk away.
  • Intelligent audio
  • ExpressResponse
  • Cool under pressure
  • Easy on the eyes
    Featuring ComfortView Plus low blue light technology to reduce eye strain for all day working.
Specifications
Summary
Product Description
Dell Latitude 5330 - 13.3" - Intel Core i5 - 1235U - 8 GB RAM - 256 GB SSD
Product Type
Notebook
Operating System
Processor
Intel Core i5 (12th Gen) - 1235U / 1.3 GHz, up to 4.4 GHz / 12 MB Cache
Memory
8 GB LPDDR4 (provided memory is soldered)
Storage
256 GB SSD - NVMe, Class 35
Display
13.3" 1920 x 1080 / Full HD @ 60 Hz - 166 ppi
Graphics
Intel Iris Xe Graphics
Keyboard Backlight
Yes
Integrated Webcam
Yes
Networking
802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth
Battery
4-cell
Features
Accelerometer
Security
Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader
Colour
Grey
Dimensions (WxDxH)
30.57 cm x 20.75 cm x 1.843 cm
Weight
1.2 kg
Pricing Type
Build To Stock (BTS)
Manufacturer Selling Program
Dell Smart Selection
Environmental Standards
ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold
Bundled Services
1 Year Basic Onsite
Detailed Specification
General
Product Type
Notebook
Operating System
Processor / Chipset
CPU
Intel Core i5 (12th Gen) 1235U / 1.3 GHz
Max Turbo Speed
4.4 GHz
Number of Cores
10-core
Cache
12 MB
Features
12 Threads
Memory
RAM
8 GB (provided memory is soldered)
Technology
LPDDR4 SDRAM
Speed
3200 MHz
Rated Speed
3200 MHz
Storage
Main Storage
256 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe), Class 35
Display
Type
13.3"
Resolution
1920 x 1080 (Full HD)
V-Sync Rate at Max Res.
60 Hz
Widescreen
Pixel Density (ppi)
166
Image Aspect Ratio
16:9
Image Brightness
250 cd/m²
Colour Gamut
45% NTSC
Anti-glare, Wide Viewing Angle, ±85° horizontal viewing angle, ±85° vertical viewing angle, 35 ms response rate, 0.153 mm pixel pitch
Audio & Video
Graphics Processor
Intel Iris Xe Graphics
Camera
Yes - HD
Resolution
0.92 Megapixel
Image Sensor Type
CMOS
Video Resolutions
1280 x 720
Frame Rate
30 frames per second
Camera Features
Privacy shutter, 78.6 degrees, Temporal Noise Reduction, RGB camera
Sound
Stereo speakers, dual array microphone
Codec
Realtek ALC3204
Compliant Standards
High Definition Audio
Audio Features
Output: MaxxAudio Pro
Input
Type
Keyboard, touchpad
Keyboard Backlight
Communications
Wireless
Wireless Controller
Intel Wi-Fi 6E AX 211 - M.2 2230
Dual stream (2x2)
Battery
Technology
4-cell Lithium Ion
Capacity
58 Wh
AC Adapter
Input
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Output
65 Watt, 5 / 9 / 15 / 20 V
Connections & Expansion
Interfaces Details
Memory Card Reader
Yes (microSD, microSDHC, microSDXC)
Software
Software Included
Microsoft Office (30 days trial, excludes office licence), Dell Applications for Windows 11
Miscellaneous
Colour
Grey
Integrated Options
Accelerometer
Security
ExpressCharge
Theft/Intrusion Protection
Security lock slot (cable lock sold separately)
Security Slot Type
Noble Wedge security slot
Included Accessories
USB-C power adapter
Compliant Standards
FIPS 140-2, FIPS 201
Pricing Type
Build To Stock (BTS)
Manufacturer Selling Program
Dell Smart Selection
Dimensions & Weight
Dimensions (WxDxH)
30.57 cm x 20.75 cm x 1.843 cm
Weight
1.2 kg
Sustainability Information
EPEAT Compliant
EPEAT Gold
ENERGY STAR Certified
Manufacturer Warranty
Bundled Services
1 Year Basic Onsite
Environmental Parameters
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
35 °C
Humidity Range Operating
10 - 90% (non-condensing)