Quicklinx: HTN8WS00 Mfr#: C32G2ZE/BK
Diagonal Size: 32in
Max Resolution: 1920 x 1080
Response Time: 1ms
Speakers: None
Interfaces: DisplayPort, HDMI
Ordered upon request
Qty
Standard delivery Product out of stock. Due date unavailable.
Description
FHD, 31.5" VA panel and curvature radius of 1500R create the flawless image quality of the curved AOC C32G2ZE. With only 0.5ms response time, a refresh rate of 240Hz and 300 nits luminance, the monitor provides a smooth and colourful experience.
  • 240Hz Refresh Rate
    240Hz completely unleashes top end GPUs, bringing unprecedented fluidity to the picture on your screen. With every detail brought sharply into focus and every movement shown with crystal clarity, feel your reactions become one with the action and elevate your game.
  • 1500R Curved
  • Freesync Premium
    Enjoy the best quality visuals even in fast paced games. The AMD FreeSync Premium Technology ensures that the GPU's and monitor's refresh rates are synchronised, which provides a fluid, tear free gaming experience at highest performance. The AMD FreeSync Premium features a refresh rate of minimum 120Hz, decreasing blur and sharpening the picture for a more life-like experience. The LFC feature eliminates the risk of stutter in case the frame rate drops below the refresh rate.
  • Minimal bezel distraction for the ultimate battle station
  • Low Input Lag
  • 6 Games Mode
  • AOC Game Color and Shadow control
  • AOC G-menu
  • Good for Console Gaming
    Many of our top-notch monitors are not only designed to work with PC towers but are also compatible with consoles. You can easily plug them into your Xbox or PlayStation and enjoy the great image quality. The monitors support up to 120Hz, so even the newest generation models run on the highest settings.
  • 0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
Specifications
Summary
Product Description
AOC Gaming C32G2ZE/BK - LED monitor - curved - Full HD (1080p) - 32"
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 32"
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/394329
Energy Class
Class F
Curved Screen
Yes
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync Premium
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 240 Hz
Pixel Pitch
0.3637 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1 / 80000000:1 (dynamic)
Response Time
1 ms (MPRT)
Gaming
Yes
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
91% Adobe RGB
Input Connectors
2xHDMI, DisplayPort
Display Position Adjustments
Tilt
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating
Voltage
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Colour
Black
Dimensions (WxDxH) - with stand
70.99 cm x 24.49 cm x 52.44 cm
Weight
6.83 kg
Compliant Standards
TUV, GOST, FCC, RoHS, REACH, ISPO
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Detailed Specification
General
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Diagonal Size
32"
Viewable Size
31.5"
Curved Screen
Yes (1500R)
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync Premium
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Pixel Pitch
0.3637 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1 / 80000000:1 (dynamic)
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
91% Adobe RGB
Response Time
1 ms (MPRT)
Vertical Refresh Rate
48 - 240 Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 255 kHz
Gaming
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Multilingual
Features
Flicker Free technology, borderless
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
70.99 cm x 24.49 cm x 52.44 cm - with stand
Weight
6.83 kg
Connectivity
Interfaces
2 x HDMI , DisplayPort 1.2 , Headphones
Mechanical
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-3.5/+21.5
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Miscellaneous
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Cables Included
1 x HDMI cable - 1.8 m , 1 x DisplayPort cable - 1.8 m
MTBF
50,000 hour(s)
Compliant Standards
Security Slot Type
Kensington security slot
Power
Input Voltage
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Power Consumption SDR (On mode)
27 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
27 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
45 watt
Power Consumption Stand by
0.5 watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 watt
Dimensions & Weight
Dimensions & Weight Details
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Width
81.3 cm
Shipping Depth
22.5 cm
Shipping Height
60.7 cm
Shipping Weight
9.81 kg
Manufacturer Warranty
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Find similar
Diagonal Size: 32in